Maďarsko a Budapešť Info

Maďarsko

Rozloha: 93,000 km2
Počet obyvatel: 10,400,000
Hlavní město: Budapešť
Úřední jazyk: maďarština
Státní zřízení: prezident - vláda, parlamentní republika
Státní správa: 19 krajů, 23 měst s krajským statutem
Měna: 1 Forint (FT)
Čas:: středoevropský (GMT+1), letní čas - středoevropský +1 (GMT+2)
Podnebí
- mírné kontinentální
- letní období - červenec 23 °C, zimní období - leden -1 °C
Státní svátky:
1. leden, 15. březen, Velikonoční pondělí, 1. květen, 20. srpen, 23. říjen, 1. listopad, 25. a 26. prosinec.

Budapešť

Budapešť byla založena v roce 1873 sjednocením tří měst: Buda, Óbuda a Pešť. S počtem obyvatel okolo 2 milionů reprezentuje centrum státní správy, kultury, vědy, průmyslu, obchodu a dopravy.

Hlavní město leží podél dvou břehů Dunaje, 16 z 23 městských částí leží na Pešťské straně, 6 na straně Budy a 1 na ostrově Csepel obklopeným Dunajem. Strana města nazývaná Buda sahá až do hor, zatímco Pešť byla postavena na Dunajem zaplavené rovině. 235 m vysoké hory Gellért se tyčí na pravé straně od Dunaje, blízko k centru města a nabízejí výhled na hlavní město.

Osm veřejných silnic a dva železniční mosty překlenují Dunaj. Mosty byly zničeny během 2. světové války, s výjimkou Alžbětina mostu, který byl zrekonstruován do jeho původní podoby.

Královský hrad a okolí hradu bylo zrekonstruováno po válce do jeho původního slohu a krásy. Budovy hradu jsou vysoce bohatou kolekcí maďarské Národní galerie a můžeme zde najít největší maďarskou knihovnu - Národní Széchényi knihovnu. Na druhé straně Dunaje se vypíná novogotická budova Parlamentu. Nedaleko odtud leží překrásné přírodní chráněné území, ostrov Markéta, dlouhý okolo 3 km a posetý parky, bazény, lázeňskými hotely a sportovními areály.

Velký počet termálních a léčebných lázní právem povyšuje hlavní město do pozice "lázeňského města". Budapešť má v současnosti 80 využívaných horkých vodních pramenů s vodami, jejichž teplota se pohybuje mezi 24 - 78 °C. Dvanáct z hlavních 47 lázní jsou termální nebo léčebné. Léčebné vody jsou efektivní při léčbě pohybu, kloubů, žaludečních potíží, špatné cirkulace krve a různých gynekologických nemocí; jako pitný lék jsou dobré pro zažívací onemocnění. Tento vyvinutý přírodní prostředek spolu s podivuhodnou scenérií dělají Budapešť skutečně významným turistickým centrem.
Lázně v Budapešti

Léčebné lázně Gellért - vyhlášené lázně byly do jejich dnešní podoby postaveny v roce 1918, zdejší termální pramen je znám po staletí. Mimo léčivé páry, bahna a solné lázně, kde je povolena léčba, jsou zde také veřejný vnitřní plavecký bazén, termální bazén a parní místnost, venkovní termální a plavecký bazén se strojem na tvoření vln a opalovací prostory (otevřeny v létě).

Otevřeno po celý rok

Doporučené pro: degenerativní kloubové nemoci, chronické a napůl akutní kloubové záněty, vysunuté ploténky, neuralgie, zúžení krevních cév, poruchy oběhu.


Lázně Király - tyto působivé lázně jsou unikátním pozůstatkem z času Turků v Maďarsku a jejich budova v původní velikolsti dnes reprezentuje dřívější lázeňský palác Ottoman.

Otevřeno celý rok

pondělí, středa, pátek - muži
úterý, čtvrtek, sobota - ženy

Doporučené pro: degenerativní kloubové nemoci, chronické a napůl akutní kloubové záněty, deformace páteře, vysunuté ploténky, neuralgie, osteoporózu, rekonvalescence po úrazech nebo po nemocech.


Koupaliště Hajos na ostrově Markéta - když bylo otevřeno v roce 1935 byla to první maďarská výhra - standardní vnitřní bazén. Od této doby byly přidány dva velké venkovní bazény.

Lázně Palatinus na ostrově Markéta - venkovní bazény plné ostrovních termálních pramenů; hlavní bazén je přes 110 m dlouhý. Jsou zde také dětské bazény, termální bazény, klouzačky a stroj na tvoření vln.

Termální lázně Lukács a venkovní bazén - současné lázně byly postaveny v roce 1894 a patří mezi největší a nejpopulárnější lázně v Budapešti. Bazén je také nejoblíbenějším místem pro spisovatele a umělce.

Otevřeno: po celý rok

Doporučené pro: degenerativní kloubové nemoci, chronické a napůl akutní kloubové záněty, deformace páteře, vysunuté ploténky, neuralgie, osteoporózu; po úrazech a jako pitná léčba pro chronické, gastroenteritidické, žlučové a dýchací nemoci.


Léčebné lázně Széchenyi - jeden z největších lázeňských komplexů v Evropě; prostředí římské, řecké a norské lázeňské kultury může být pociťováno v halách, koupelích, saunách a namáčecích bazénech.

Otevřeno: celý rok

Doporučené pro: degenerativní kloubové nemoci, chronické a napůl akutní kloubové záněty, ortopedické domácí péče, léčba po nehodách, jako pitná léčba pro chronické gastroenteritidické, žlučové a dýchací nemoci.